ZdrowieIrekreacja.pl
  • Zawsze w formie
  • Zdrowie
  • Kuchnia
  • Czas wolny
  • Lifestyle
No Result
View All Result
  • Zawsze w formie
  • Zdrowie
  • Kuchnia
  • Czas wolny
  • Lifestyle
No Result
View All Result
ZdrowieIrekreacja.pl
No Result
View All Result

Jak poprawić swoją kondycję?

Zrelaksowana by Zrelaksowana
26 czerwca 2018
0
kondycja
0
SHARES
76
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Jak poprawić swoją kondycję? To pytanie nurtuje wiele osób, nawet tych, które nie mają problemów z nadwagą czy kilkoma zbędnymi kilogramami. Jak zaradzić słabej kondycji?

Co to jest kondycja?

Poprawa kondycji to nic innego jak wytrzymałość na dłuższy lub intensywniejszy wysiłek fizyczny. Jeśli zaspaliśmy, a następnie musimy biec na autobus, aby zdążyć, możemy przy okazji sprawdzić naszą kondycję. Wielu ludzi podczas takiego, krótkiego biegu bardzo szybko się męczy i zaczyna intensywnie nabierać powietrza do ust płuc. Świadczy to o niskiej wytrzymałości, czyli zwyczajnie braku kondycji. Na poprawę kondycji wpływa wiele elementów, jak poprawić swoją kondycję? Wystarczy regularnie i odpowiednio ćwiczyć, ale dodatkowo wyznaczać sobie odpowiednie cele. Samą kondycję możemy podzielić na tlenową oraz beztlenową. I każda ma niezwykle ważne znaczenie w budowaniu mocy i wytrzymałości naszych płuc oraz mięśni.

Kondycja tlenowa i beztlenowa

Wielu ludzi uważa, że kondycja istnieje tylko w przypadku, gdy można mocno, szybko i długo ćwiczyć, a im więcej człowiek wykonuje ćwiczeń siłowych, tym lepszą ma kondycję. To prawda, jednak wtedy mamy do czynienia z kondycją beztlenową, opierającą się na ćwiczeniach siłowych. Kondycja tlenowa, polega na budowaniu wytrzymałości płucnej i opiera się głównie na wykonywaniu ćwiczeń o mniejszej intensywności, zwykle są to ćwiczenia aerobowe lub fitness. Jak poprawić swoją kondycję? Należy przede wszystkim wyćwiczyć obie kondycje, dzięki temu nie tylko będziemy potrafili długo i intensywnie biec, ale także nie będą boleć nas mięśnie. Warto zaznaczyć, że poprawić kondycję można stosunkowo szybko, mimo iż niektórzy faktycznie mają do tego większe predyspozycje genetyczne.

Poprawiamy swoją kondycję!

Aby poprawić swoją kondycję należy przede wszystkim zacząć od wzmocnienia wytrzymałości tlenowej. Jest to pewnego rodzaju baza oraz dobry start do tego, by w przyszłości móc zacząć wzmacniać kondycję beztlenową. Na początku warto zacząć biegać lub zapisać się na zajęcia fitness. Idealne będzie także pływanie oraz rower lub orbitrek. Najlepiej wykonywać 2, 3 treningi tygodniowo. Każdy trening powinien kończyć się delikatną zadyszką oraz zmęczeniem. Po około miesiącu można zwiększyć intensywność i długość treningów.

jak poprawic kondycje

Następny krok jak poprawić swoją kondycję? Bardziej zaawansowani mogą podjąć się ćwiczeń intensywniejszych oraz siłowych. Pamiętajmy jednak, aby najpierw wykonać trening tlenowy w celu rozruszania naszego ciała, stosując np. 10 minutową rozgrzewkę – bieg w miejscu. Po rozgrzewce, przechodzimy do ćwiczeń właściwych, może to być, np. cross fit, trening siłowy, trening obwodowy, treningi interwałowe. Warto te ćwiczenia wykonywać do 4,5 razy w tygodniu.

Dlaczego kondycja tlenowa jest tak ważna?

Wielu ludzi nie potrafi dobrze poprawić swojej kondycji głównie przez to, że nieumiejętnie podchodzi do tematu ćwiczeń. Zwykle chcemy od razu zacząć ćwiczyć treningi interwałowe, które zawierają sporą liczbę powtórzeń. Często jest tak, że nie potrafimy temu podołać, gdyż zwyczajnie nasza kondycja jest słaba, następnie rezygnujemy. Nie musi się tak dziać! Przed rozpoczęciem wykonywania treningów bardziej zaawansowanych, warto najpierw wyćwiczyć kondycję tlenową, dzięki temu o wiele lepiej będzie nam się oddychało, a nasze ciało uelastyczni się i wzmocni, a co najważniejsze, będziemy mieć „bazę” pod trening beztlenowy. Obie kondycje są niezwykle ważne, ponieważ dzięki temu wzmacniamy nie tylko swoje ciało i gubimy zbędne kilogramy, ale także wyrabiamy mięśnie i rzeźbimy sylwetkę.

Jak poprawić swoją kondycję? Wystarczy dać sobie czas i starać się najpierw wzmocnić wytrzymałość tlenową, poprzez zastosowanie ćwiczeń aerobowych, by następnie zająć się wykonywaniem treningów interwałowych, wzmacniających nasze mięśnie.

Previous Post

Domowe sposoby na kaszel – jak się go pozbyć?

Next Post

Dieta przy antybiotykoterapii – co jeść, czego unikać?

Zrelaksowana

Zrelaksowana

Next Post
dieta przy antybiotykoterapii

Dieta przy antybiotykoterapii – co jeść, czego unikać?

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

  • ziola lecznicze

    Jakie zioła lecznicze możemy sami wyhodować?

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Ginekolog kobieta czy mężczyzna –czy płeć ma znaczenie?

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Dieta przy antybiotykoterapii – co jeść, czego unikać?

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Nawilżenie skóry – jak zabezpieczyć się przed latem?

    0 shares
    Share 0 Tweet 0

Polecamy


Zobacz również

Zioła leczniczeGinekolog kobieta czy mężczyzna

O nas

ZdrowieIrekreacja.pl

We bring you the best Premium WordPress Themes that perfect for news, magazine, personal blog, etc. Check our landing page for details.

Kategorie

  • Bez kategorii
  • Czas wolny
  • Kuchnia
  • Lifestyle
  • Zawsze w formie
  • Zdrowie

Śledź Nas

  • RODO

No Result
View All Result