Suplementy diety to coraz powszechniej stosowane produkty, o których większość z nas nadal niedużo wie – wiedza płynąca z ulotek i reklam to zdecydowanie za mało. O tym jak stosować suplementy, czym właściwie są i jak działają opowiemy w artykule.
Żyjemy w czasach, kiedy ze wszystkich stron zasypują nas reklamy dotyczące zdrowego trybu życia. Przy stale rosnącym katalogu chorób cywilizacyjnych, z cukrzycą i otyłością na czele, wcale nie jest czymś dziwnym zachęcanie ludzi do uprawiania sportu, przestrzegania zbilansowanej diety i uzupełniania niedoborów suplementami. I właśnie suplementy diety przedstawimy bliżej w poniższym artykule.
Zarówno osoby nie prowadzące aktywnego trybu życia, jak i miłośnicy siłowni, sportu oraz zdrowego stylu życia niewiele wiedzą o suplementach i ich właściwym stosowaniu. Przed zakupem suplementów warto dobrze rozeznać się w ofercie sklepów, gdyż suplementy diety które wybierzemy powinny być bezpieczne i sprawdzone. Takie właśnie produkty najwyższej jakości znajdziemy na stronie sklepu Fabryka Supli.
Czym są suplementy diety?
Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że są to środki spożywcze, a nie farmaceutyki – do obrotu dopuszczane są przez Głównego Inspektora Sanitarnego, a nie przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Natomiast nie można zaprzeczyć, że suplementy diety mają istotny wpływ na zdrowie człowieka. Dostarczają wielu mikroskładników – witamin, kwasów tłuszczowych, błonnika czy aminokwasów – które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a których w diecie dostarczamy zbyt małą ilość. Wprowadzone są na rynek w postaci ułatwiającej dawkowanie, jako tabletki, ampułki, saszetki, drażetki, krople czy proszek do sporządzania płynu. Sięgając po nie, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że suplementy diety nie są lekarstwem na żadną chorobę, ale mogą wspomóc organizm w walce ze stanami chorobowymi.
Jakie zagrożenia niesie przyjmowanie suplementów diety?
Pomimo tego, że suplementy diety nie są farmaceutykami, warto skonsultować z lekarzem ich przyjmowanie – zbyt wysokie stężenia mikro- i makroelementów w organizmie mogą poczynić równie duże szkody, jak ich niedobory. Przykładem może być witamina D, chętnie polecana konsumentom w okresie jesienno-zimowym. Mało kto orientuje się, że witaminę D można przedawkować – tolerowany wyższy poziom przyjmowania witaminy D został określony na 4000 jednostek na dobę – a w każdym laboratorium diagnostycznym można bez problemu oznaczyć jej poziom i dowiedzieć się, czy rzeczywiście konieczna jest jej suplementacja.
W przypadku, kiedy badania wykażą niedobór składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu – żelaza, wapnia czy witamin, lekarz dobierze odpowiednie dla nas suplementy diety i określi sposób ich przyjmowania. Musimy również poinformować lekarza o wszystkich lekach, które przyjmujemy – jeżeli lekarz zaleca przyjmowanie kwasu foliowego z samego rana, a my bierzemy wtedy na czczo leki na niedoczynność tarczycy, bezwzględnie trzeba o tym powiedzieć lekarzowi, aby zmienił porę przyjmowania kwasu foliowego.
Kiedy powinniśmy sięgać po suplementy?
Żyjemy szybko i nie mamy czasu na przestrzeganie ustalonych pór posiłków, często jadamy na mieście, prowadzimy siedzący tryb pracy, rzadko wychodzimy na spacery. Taki tryb życia nie sprzyja odpowiedniemu przyswajaniu i produkcji w organizmie związków chemicznych, które są nam niezbędne do prawidłowego rozwoju. Czasami nie mamy możliwości wprowadzenia zbilansowanej diety, wobec czego warto sięgnąć po suplementy diety. Decydując się na to, musimy również zadbać, aby ich stosowanie przyniosło zamierzone skutki. Żeby do tego doszło, kupujmy suplementy diety w sprawdzonych aptekach, od zaufanych farmaceutów i czytajmy uważnie ich skład.
Prawdopodobnie wyciąg z żeń-szenia poprawia przyswajalność jonów żelaza, ale jeżeli po żeń-szeniu odczuwamy mdłości, nie ma sensu przyjmowanie takiego suplementu diety. Napój sporządzany z saszetek zawierających multiwitaminowy proszek jest pyszny i dostarcza wielu składników odżywczych, ale jednocześnie może być źródłem nadmiaru cukru. Czytanie etykiet suplementów diety, leków i produktów spożywczych powinno wejść nam w nawyk, ponieważ są sytuacje, kiedy ten nawyk pozwoli nam podjąć dobrą decyzję.
Reklamy zachęcające nas do kupowania i korzystania z suplementów diety, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy nasze organizmy są osłabione brakiem naturalnego światła i niskimi temperaturami, mają sporo racji. Dla poprawy kondycji organizmu warto przyjmować suplementy diety, które są niezbędne do jego poprawnego rozwoju i funkcjonowania. Należy jednak podejść do kwestii suplementacji składników odżywczych świadomie, zrobić badania, skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą i przyjmować wyłącznie te mikro- i makroelementy, których mamy niedobór. Niepotrzebne obciążanie organizmu nadmiarem niektórych składników odżywczych również nie jest zdrowe.