Zioła lecznicze są niezwykle łatwe w wyhodowaniu, możemy samodzielnie zasadzić je w ogródku lub w doniczkach w domu i korzystać z ich leczniczych właściwości! Jakie zioła w ogródku warto zatem wyhodować? Jakie dolegliwości nimi wyleczymy?
Zioła lecznicze – naturalne lekarstwo
Zioła lecznicze są roślinami znanymi od pokoleń! Leczono nimi wszystkie dolegliwości grypowe, żołądkowe, a także stosowano jako okłady na zranione miejsca na ciele. Warto wspomnieć, że zioła lecznicze są niezwykle łatwe w uprawie, wystarczy zakupić odpowiednie sadzonki i ulokować w doniczkach lub w ziemi w ogrodzie. Zioła należy doglądać i podlewać. Jeśli zadbamy o nie w ten sposób, możemy mieć pewność, że będziemy cieszyć się bogatymi zbiorami. Pamiętajmy, aby zioła kupować u sprawdzonych hodowców, najlepiej z lokalnych sklepów ogrodniczych. Lepiej unikać kupowania ziół w marketach, gdyż są one zwykle niewiadomego pochodzenia, przez co częściej i szybciej usychają. Własne zioła lecznicze sprawiają, że mamy dostęp do „naturalnych lekarstw” na przysłowiowe „wyciągnięcie ręki”. Jakie zatem zioła możemy wyhodować? Oto kilka z nich.
Eteryczna mięta
Niezaprzeczalnie leczniczą rośliną jest z pewnością mięta! Ponadto jest ona najczęściej i najchętniej uprawianym ziołem w ogródku. Mięta od lat parzona jest na wszelakie dolegliwości żołądkowe, bóle brzucha, mdłości, czy wzdęcia, ponadto bardzo dobrze wpływa na płuca, ponieważ rozszerza je, ułatwiając oddychanie. Roślinę tę możemy pić w formie naparu lub wdychać jej zapach za pomocą inhalatora. Mięta służy także orzeźwieniu, zawiera naturalny, mentolowy posmak i zapach, który działa kojąco i oczyszczająco. Warto dodać, że jest to zioło lecznicze, które niezwykle szybko się rozrasta, dlatego lepiej wyhodować go w osobnej doniczce lub w ogrodzie, w ziemi.
Zielona i zdrowa natka pietruszki
Choć bardzo często hodujemy tę roślinę, nie zdajemy sobie sprawy z jej zbawiennych właściwości leczniczych. Zioła lecznicze są czymś, co naprawdę korzystnie wpływa ma nasz organizm i taka też jest zielona natka. Bardzo chętnie dodajemy ją do zup i sosów, głównie ze względu na jej niezwykle aromatyczny zapach. Natka pietruszki zawiera bardzo dużo witaminy C oraz żelaza i jest zalecana do spożywania w niedoborach tych witamin. Warto wspomnieć, że roślina ta pomaga zwalczać kamicę nerkową, ponieważ działa moczopędnie. Zioła w ogródku mogą być także urozmaicone, dlatego warto postawić na natkę pietruszki i dołączyć ją do naszej kolekcji.
Aromatyczna bazylia
Dla większości zioła lecznicze kojarzą się z roślinami o silnym, nieco duszącym zapachu. Bazylia ma niezwykle aromatyczny zapach i nadaje niepowtarzalny smak wszystkim potrawom. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że bazylia wspomaga także nasze leczenie. Dobrze jest ubogacać nią różnorodne potrawy, gdyż dzięki temu o wiele lepiej strawimy jedzenie. Bazylia wspomaga układ trawienny i niweluje wzdęcia. Ponadto jest to niezwykle popularne zioło w ogródku. Udowodniono także, że bazylia działa kojąco na nerwy, ma właściwości przeciwdepresyjne i zmniejsza nadpobudliwość. Warto postawić na bazylię i zasadzić ją w ogrodzie, gdyż pełni rolę jednego ze smaczniejszych oraz skutecznych ziół leczniczych.
Szałwia na ból
Już nasze babcie hodowały w ogrodzie szałwię. To ciekawe zioło, trzymane jest w ogródkach głównie po to, by przyrządzać z niego napary do płukania gardła. Szałwia świetnie radzi sobie ze stanem zapalnym i niweluje uczucie obrzmienia śluzówki w gardle. Ponadto jest stosowana do leczenia aft w jamie ustnej. Niewiele osób wie, że szałwia jest bardzo często stosowana jako lek rozkurczowy. Pomaga w likwidowaniu bólów menstruacyjnych. Jeśli chcemy ubogacić nasz ogródek, możemy posadzić w nim szałwię.
Zioła lecznicze są świetnym zamiennikiem tradycyjnych lekarstw. Bardzo dobrze radzą sobie z niestrawnością żołądkową, różnorodnymi bólami i stanami zapalnymi. Warto zdecydować się na zasadzenie różnorodnych roślin leczniczych w ogrodzie.
a jak podlewać takie zioła? Ja już próbowałam miętę i bazylię trzymać w kuchni ale bez różnicy czy podlewałam do doniczki bezpośrednio czy na talerzyk pod doniczką – wszystko usychało bardzo szybko, może są jakieś. sposoby zeby tego uniknąć?
Ja słyszałam, że zioła podlewa się przegotowaną wodą i wcale nie potrzebuja jej duzo. No i oczywiscie powinny byc w miare naslonecznionym miejscu
Jeśli trzymacie ziola w kuchni, która nie ma okna, to nie dziwcie sie ze padły 🙂 Oprócz wody potrzebuja tez swiatla i swiezego powietrza a nie pary od gotowania :))