Odpowiednia dieta przy antybiotykoterapii jest niezwykle ważna. Leki te niszczą naszą florę bakteryjną i mogą być powodem rozwoju różnorodnych drobnoustrojów. Należy w tym czasie spożywać niezwykle wartościowe produkty. Jakie?
Antybiotyki i odpowiednia dieta
Antybiotyki są niezwykle silnymi lekami, dlatego odpowiednia dieta przy antybiotykoterapii jest wskazana. Leki te niszczą drobnoustroje chorobowe z naszego organizmu i są naprawdę skuteczne. Jednak mimo to trzeba pamiętać, że są to także dosyć silne leki. Przy ich stosowaniu, warto asekurować swój organizm różnorodnymi probiotykami, które uzupełnią naturalną florę bakteryjną organizmu. Przy stosowaniu antybiotykoterapii, nasza naturalna flora ulega zniszczeniu i szybciej o różnorodne infekcje, dlatego dobrze jest wybrać się do apteki i zakupić odpowiednie, dodatkowe lekarstwa osłonowe lub zwyczajnie wzbogacić odpowiednio swój jadłospis! Ta ostatnia metoda jest oczywiście o wiele zdrowsza dla organizmu, jednak trzeba wiedzieć co jeść. Dieta przy antybiotykoterapii może być zróżnicowana, nie trzeba spożywać jednego, konkretnego produktu.
Naturalny kwas sposobem na dietę
Podczas antybiotykoterapii bardzo dobrze jest spożywać produkty mleczne, które zapobiegają wchłanianiu niektórych, niezdrowych elementów z antybiotyków. Oczywiście nie mogą to być produkty, które zawierają cukier, wszelkie batony mleczne odpadają! Najlepiej na czas diety przy antybiotykoterapii, zakupić sporo jogurtów naturalnych oraz kefirów naturalnych. Najlepsze są produkty, tworzone z fermentowanego mleka, które są nieco kwaśne. Kwas zabija wszelkie bakterie i zapobiega rozwojowi np. drobnoustrojów grzybiczych. Można dzięki temu sięgać też po ogórki kwaszone lub kapustę. Produkty te pełnią zatem rolę naturalnych probiotyków, które wspierają florę bakteryjną organizmu i zapobiegają rozregulowaniu jej. Dieta przy antybiotykoterapii bogata w produkty mleczne, pozwala uniknąć np. niechcianych zakażeń grzybiczych oraz złapaniu infekcji! „Wypłukany” z naturalnej flory bakteryjnej organizm, jest bardziej podatny na różnorodne zakażenia i stany zapalne.
Warzywa, warzywa i jeszcze raz warzywa
Warzywa są czymś niezwykle istotnym w przypadku planowania diety przy antybiotykoteriapii. Bardzo ważne są także owoce, jednak z nimi należy nieco uważać! Cytrusy mogą blokować działanie antybiotyków, dlatego nie zaleca się popijania tabletek sokiem np. z cytryny, czy grapefruita. Bardzo dobrze jest jeść brokuły, natkę pietruszki lub kapustę. Warzywa te bogate są w witaminę C, która wzmacnia organizm. Dlatego przy antybiotykoterapii warto postawić na zupę jarzynową, która nie tylko znacznie wzmocni nasz organizm, ale także wspomoże naszą florę antybakteryjną! Bardzo dobrze jest także przygotować warzywa w formie gotowanej, jako przekąska lub uzupełnienie obiadu. Dzięki temu dostarczymy organizmowi wielu mikroelementów, potrzebnych do walki z chorobą. Kiedy antybiotykoterapia się skończy, możemy bez problemu spożywać cytrusy, to one wzmocnią nasz organizm i pomogą wrócić do formy.
Unikaj słodyczy przy antybiotykoterapii
Na czas diety przy antybiotykoterapii i tuż po, warto unikać słodyczy, ponieważ to one są głównym powodem rozwoju grzybów i bakterii w organizmie i przy osłabionym organizmie antybiotykoterapią, drobnoustroje te, o wiele szybciej mogą zaatakować. Grzyby i bakterie żywią się słodkimi produktami i „wzrastają w siłę”, powodując stan zapalny lub chorobowy w organizmie. Dlatego tuż po skończonej terapii i w trakcie łykania antybiotyków, lepiej nie spożywać produktów bogatych w cukry i węglowodany.
Wychodzenie z diety antybiotykowej powinno się stosować tak do około 2 lub 3 tygodni po skończonej kuracji. Dzięki temu organizm będzie mógł stopniowo przyzwyczajać się do innych produktów i witamin i tym samym budować odporność. Odpowiednia dieta przy antybiotykoterapii jest niezwykle ważna, pozwala uniknąć zachorowań na inne, niechciane choroby oraz chroni organizm człowieka.
Owoców też nie można jeść? Zawsze jak jestem chora to jem cytrusy (witamina C), a przeciez to sam cukier. teraz to juz nie wiem 🙁