Przyczyny bezsenności to obecnie często poruszany temat. W dzisiejszych czasach, kiedy wszyscy żyjemy w biegu i w stresie, coraz więcej ludzi cierpi na tę przypadłość. Okazuje się, że zarówno przyczyn, jak i sposobów na bezsenność jest bardzo dużo – jednym z nich są materace piankowe.
Przyczyny bezsenności mogą być bardzo różne. W dzisiejszych czasach, kiedy rytm naszego życia często jest zaburzany, np. przez długotrwały stres, zmartwienia, pracoholizm, bezsenność przestała być schorzeniem dotykającym jedynie osoby starsze – z tą chorobą coraz częściej zmagają się także ludzie młodzi. Jak dowodzą badania, co trzeci Polak zgłasza się do lekarza z problemem bezsenności przewlekłej. Właśnie dlatego zdecydowanie warto poruszyć ten temat i wyjaśnić wszystkie kwestie związane z przyczynami bezsenności, jej diagnozą i leczeniem.
Trzeba jednak zaznaczyć, że wielu z nas bagatelizuje problem bezsenności, myśląc że to tylko przejściowe kłopoty, które niedługo same się rozwiążą. Oczywiście w wielu przypadkach tak właśnie jest, jednak niektórzy zmagają się z bezsennością przez wiele miesięcy – taka sytuacja jest niebezpieczna zarówno dla naszego zdrowia, jak i życia.
Czym jest bezsenność?
Bezsenność może objawiać się na wiele sposobów, przede wszystkim:
• trudnościami w zasypianiu, które wydłuża się do ok. 45 minut;
• problemami z utrzymaniem snu, czyli częste wybudzanie się w nocy lub zbyt wczesne przebudzanie się nad ranem;
• snem złej jakości, czyli takim, który nie daje poczucia wypoczynku i odpowiedniej regeneracji.
Oczywiście jeśli takie objawy występują jedynie raz na jakiś czas, okazjonalnie, wówczas nie mówimy o bezsenności. Na bezsenność cierpią ci, którzy powyższe objawy odczuwają długotrwale, przez co nie mogą prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Zatem aby bezsenność została zdiagnozowana, zaburzenia snu muszą trwać ponad miesiąc i występować 3 razy w tygodniu lub częściej. Bezsenność prowadzi do nadmiernej senności w ciągu dnia, nadwrażliwości, wahań nastoju, ponadto powoduje pogorszenie ogólnego samopoczucia oraz zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Przyczyny bezsenności
Przyczyn bezsenności jest bardzo wiele – może być ona spowodowana zarówno czynnikami fizycznymi, jak i psychologicznymi. Warto wspomnieć, że medyczne klasyfikacje tego schorzenia są rozbudowane i skomplikowane. Najogólniejszym podziałem bezsenności jest ten, który dzieli ją na bezsenność pierwotną, czyli występującą samoistnie, oraz wtórną, czyli taką towarzyszącą innym chorobom.
Aby leczenie bezsenności było skuteczne, trzeba określić jej dokładną przyczynę. Zatem najczęstsze przyczyny bezsenności to te mające podłoże:
• zewnętrzne, czyli czynniki związane z otoczeniem, np. hałas, światło, temperatura, zmiana strefy czasowej, niewygodny materac itp.,
• psychologiczne lub psychogenne, np. konflikty osobiste, traumatyczne przeżycia, natrętne myśli itp.,
• somatyczne lub somatogenne, np. choroby powodujące dolegliwości bólowe, parcie na mocz, swędzenie itp.,
• psychotyczne, np. lęki, nerwice, urojenia, omamy, zaburzenia depresyjne itp.,
• toksyczne, czyli wywołane przez substancje, których spożycie powoduje kłopoty ze snem, np. alkohol, napoje kofeinowe, narkotyki, niektóre leki itp.,
• neurogenne, czyli uszkodzenie układu nerwowego, np. na skutek odniesionych urazów,
• nieznane i trudne do uchwycenia, czyli tzw. bezsenność pierwotna.
Z badań wynika, że najczęstszą przyczyną bezsenności u dorosłych są właśnie zaburzenia psychiczne, czyli depresja, nerwica, lęki i zaburzenia osobowości, natomiast u dzieci jest to stres związany ze szkołą lub sytuacją rodziną i zaburzenia depresyjne. W związku z tym rodzice powinni obserwować swoje dzieci, ponieważ gdy problem zostanie wcześnie zauważony, wówczas jest większa szansa na skuteczne i szybkie wyleczenie. Bagatelizowanie złego stanu psychicznego dziecka może skończyć się tragicznie, warto o tym pamiętać.
Ponadto trzeba też mieć na uwadze, że jedną z częstych przyczyn bezsenności jest także źle dobrany materac, który jest niewygodny, niedopasowany do wagi jego użytkownika lub po prostu zużyty. Spanie na niekomfortowym materacu wiąże się z częstymi zmianami pozycji podczas snu, przez co budzimy się w nocy, a ponadto może stać się przyczyną bólu pleców, karku czy szyi. Wówczas wymiana materaca może znacząco poprawić komfort snu i codziennego odpoczynku oraz przyczynić się do zlikwidowania problemu bezsenności. Zatem zanim udamy się do specjalisty po poradę, w pierwszej kolejności warto zainwestować w naprawdę dobrej jakości materac – np. materac piankowy – który będzie odpowiednio miękki i elastyczny. Poszukując odpowiedniego materaca, warto zajrzeć na stronę https://materace-viscotherapy.pl/, gdzie dostępnych jest wiele różnych modeli materacy – każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Leczenie bezsenności
Przyczyny bezsenności są różne, dlatego sposobów jej leczenia jest wiele. Każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie, na podstawie dokładnie przeprowadzonego wywiadu.
Podstawową metodą leczenia bezsenności jest terapia poznawczo-behawioralna, w której najważniejsze są: odpowiednia higiena snu (czyli unikanie napojów kofeinowych na 6 godzin przed snem, unikanie silnego światła wieczorem, napojów alkoholowych oraz tłustych kolacji itp.), skrócenie czasu snu oraz kontrolowanie bodźców poprzez kładzenie się do łóżka tylko wówczas, gdy jesteśmy senni, wstawanie rano o stałych porach czy unikanie drzemek w ciągu dnia.
Oprócz powyższej terapii stosuje się także leczenie farmakologiczne. Obok leków na receptę dostępne są także leki ziołowe (waleriana, melisa) oraz melatonina.
Oczywiście bezsenności można zapobiegać poprzez proste codzienne czynności, jak np. zwiększenie aktywności fizycznej, eliminowanie napięcia psychicznego poprzez np. medytację, regularne kładzenie się spać, unikanie drzemek w ciągu dnia czy łagodzenie stresów za pomocą preparatów uspokajających.
Materac nawierzchniowy – co to?
Materac nawierzchniowy to jest specjalny rodzaj materacy z wypełnieniem piankowym, o grubości zazwyczaj kilku centymetrów. Materace nawierzchniowe są znane pod różnymi nazwami – przekładka, topper, top materac lub cienki materac nakładany na łóżko lub kanapę.
Zaletą użytkowania materaca nawierzchniowego jest przede wszystkim jego higieniczność, ponieważ wszelkich roztoczy i kurzy, które się w nim zbierają – można się ich pozbyć zwyczajnie piorąc go w pralce, co jest wyjątkowo ważne np. dla alergików. Materace nawierzchniowe są cienkie i lekkie dlatego mogą być bez problemu zabierane w podróż, a ponadto służyć jako dodatkowe miejsce do spania w razie wizyty niezapowiedzianych gości. Spanie na tego typu materacu również może pomóc na problemy z bezsennością.
Przyczyny bezsenności są bardzo różne, a w dzisiejszych czasach to schorzenie dotyka wielu osób (starszych i młodszych). W skutecznej walce z bezsennością najważniejsze jest dokładne ustalenie jej przyczyny i – co za tym idzie – jej wyeliminowanie. Aby móc cieszyć się dobrym snem, trzeba przede wszystkim zadbać o własne samopoczucie i zdrowie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Bezsenność może nam się wydawać błahym problemem, jednak gdy jest ona przewlekła, wówczas może prowadzić nawet do śmierci – dobry sen jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i skutecznej regeneracji całego organizmu. Gdy dobrze się wysypiamy, pracujemy wydajniej, jesteśmy skupieni oraz mamy dobre samopoczucie. Nie bagatelizujmy problemów ze zdrowiem i snem! W przypadku zauważenia niepokojących objawów nie czekaj ze zgłoszeniem się do specjalisty – dbaj o siebie, a życie stanie się przyjemniejsze.