Chcesz zacząć przygodę w pracy hostessy, ale obawiasz się co cię może spotkać? Na portalach społecznościowych istnieje wiele grup dedykowanych hostessom, na których zleceniodawcy poszukują dziewczyn chętnych do pracy hostessy przy różnych promocjach. Na co uważać przy wyborze zleceń.
Przed podjęciem jakiejkolwiek współpracy przyszła hostessa powinna zwracać uwagę na niektóre rzeczy, z początku wydające się błahe, ale tak naprawdę mogące dawać jasne sygnały.
Chcąc zatrudnić hostessy lub rozpocząć pracę jako hostessa koniecznie rozejrzyj się za dobrą agencją. Sprawdzona agencja hostess, taka jak Agencja Erica, zajmuje się organizacją zleceń dla hostess, obsługując różnego rodzaju wydarzenia, promocje i degustacje. Współpraca z agencją hostess zapewni Ci ciekawe i terminowo płatne zlecenia.
Rozmowy rekrutacyjne na stanowisko hostessy
Wydaje się, że to nic podejrzanego, prawda? Otóż nie. Zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną w celu omówienia szczegółów współpracy hostessy powinno sprawiać, że czerwona lampka się zapala, ponieważ może się okazać, że jest to tylko przykrywka.
Uczciwe agencje i rekruterzy, szukający dziewczyn do pracy jako hostessa często potrzebują informacji o jej wymiarach ciała (ponieważ niejednokrotnie to klienci zapewniają hostessom strój), podglądowych zdjęć oraz podpisania umowy – nic więcej.
Niestety rozmowy rekrutacyjne czy umawianie się na zrobienie portfolio często jest tylko przykrywką, którą posługują się oszuści w celu zwerbowania dziewczyn do pracy na tzw. kamerkach czy robieniu erotycznych zdjęć.
W Warszawie, przez portal społecznościowy były poszukiwane hostessy do pracy na pewnych targach – wydawać się mogło, że wszystko jest prawdziwe i realne. Niestety, po odpowiedzi na zgłoszenie okazało się, że wiele dziewczyn miało zaproponowaną rozmowę rekrutacyjną – pod przykrywką omówienia pracy na owych targach, a w rzeczywistości rozmowa dotyczyła pracy na tzw. kamerkach.
Brak umowy dla hostessy
Zasada jest prosta – jeżeli hostessa nie podpisała umowy, pracodawca będzie mógł nie wypłacić jej wynagrodzenia za wykonaną pracę. Istnieje również umowa ustna – i ona obowiązuje w polskim prawie, jednak jeśli nie miało się świadków podczas rozmowy z pracodawcą, którzy mogliby potwierdzić ustalenia, będzie trudno udowodnić cokolwiek w sądzie – dlatego też należy podpisywać umowy.
Warunki wypłaty wynagrodzenia i kary pieniężne
Podpisując umowę z pracodawcą, hostessa powinna dokładnie ją przeczytać, ponieważ może się okazać, że podane w niej kary pieniężne są bardzo wysokie. Należy upewnić się kiedy mogą one zostać narzucone – czy podczas niestawienia się w pracy, nieaktywnej pracy czy korzystania z telefonów komórkowych podczas realizacji zlecenia. To samo dotyczy warunków wypłaty wynagrodzenia – pracodawca może wykorzystać to, że hostessy nie przeczytały długich zapisów w umowie i poinformować o wypłacie wynagrodzenia w terminie innym niż hostessa zakładała.
Profile, którym odpowiadamy na zgłoszenia o pracę hostessy
Dotyczy portalów społecznościowych. Hostessa powinna za każdym razem sprawdzać czy profil, z którym nawiązuje kontakt nie jest tzw. „fejkiem” z profilowym z banku zdjęć i niedawną datą założenia konta. O ile wymienienie paru wiadomości nie stwarza zagrożenia, to wysłanie zdjęć w wiadomości prywatnej lub danych kontaktowych już tak – przede wszystkim wtedy, kiedy profil raptownie zostaje usunięty. Wówczas nie wiadomo do kogo trafiły zdjęcia i dane oraz czy nie zostaną one wykorzystane w innych celach.
Wymagany ubiór przy wybranym zleceniu
Niby rzecz błaha, ale jeżeli już zdecydowałaś się na dane zlecenie i zostałaś wybrana przez klienta to warto dopytać o to, jaki strój jest wymagany podczas jego realizacji. Może bowiem okazać się, że nie będziesz się w nim komfortowo lub bezpiecznie czuła.
Parę lat temu w stolicy jedna z drogerii organizowała promocję. Hostessy, które miały zająć się roznoszeniem ulotek w samym centrum wyglądały bardzo wyzywająco przez ubiór i makijaż. Oczywiście, nie można zakładać, że każdej hostessie taki wygląd będzie przeszkadzał, ale warto przemyśleć o tym jeśli ma wpłynąć to na jakość naszej pracy.
Zlecenia wyjazdowe – czyli praca na koncertach, targach zagranicznych czy festiwalach.
W przypadku zleceń wyjazdowych trzeba być jeszcze bardziej przezornym niż w przypadku zleceń wykonywanych w miejscu zamieszkania.
Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na umowy, ale też na to, czy transport i nocleg (i ewentualne wyżywienie) zostaną rzeczywiście opłacone przez zleceniodawcę. Warto dowiedzieć się również jakie rzeczywiście są obowiązki na miejscu i jak rozwiązana będzie sprawa godzin wolnych od realizacji zleceń – czy to praca na okrągło, z przerwą na sen, czy jest zapewniony wolny czas, a jeśli tak – czy hostessa ma pełną możliwość do zdecydowania o tym, jak go spędzi?